Eksploatacja i regeneracja turbosprężarki samochodowej

thumb image

Faktem jest, że auto, które jest stale eksploatowane, z czasem ulega zużyciu. Ważne jest więc, żeby kierowca regularnie kontrolował swój samochód i nie lekceważył niepokojących sygnałów. Często bowiem zaniedbanie może prowadzić do poważnych awarii oraz gigantycznych kosztów, których można byłoby uniknąć dzięki szybkiej reakcji. Turbosprężarki można uznać za bardzo istotne części każdego z pojazdów. Jak prawidłowo je używać? Co robić w przypadku awarii?

Eksploatacja turbosprężarki

Już od początku warto zadbać o prawidłową eksploatację turbosprężarki. Można wskazać co najmniej kilka zachowań, które powodują, że turbosprężarka zużywa się szybciej niż powinna. Wielu kierowców ma problemy ze smarowaniem. Wynikają one z tego, że olej jest źle dobrany lub zanieczyszczony. Bardzo ważne jest więc, żeby stosować olej zalecany przez producenta, regularnie wymieniać olej i filtr oleju, a także kontrolować jego poziom. Duże znaczenie ma również to, w jaki sposób auto jest uruchamiane i gaszone. Na przykład pedał gazu nie powinien być mocno wciskany, jeśli silnik nie zdążył się jeszcze rozgrzać. Warto dodać też, że silnik należy uruchamiać bez wciskania gazu. Na turbosprężarkę negatywnie wpływają również obce ciała w zasysanym powietrzu czy też w spalinach.

Jak rozpoznać, że z turbosprężarką dzieje się coś złego?

Każdy kierowca bez trudu powinien zorientować się, że turbosprężarka nie działa w taki sposób jak powinna. Wysyła ona bowiem sygnały, które świadczą o jej zużyciu. Do znaków tych można zaliczyć między innymi fakt, że w układzie dolotowym silnika obecny jest olej. Da się również zauważyć spadek osiągów silnika, nieregularne rozwijanie mocy i to, że silnik przechodzi w tryb awaryjny. Symptomem, który oprócz wymienionych, powinien spowodować reakcję kierowcy, jest działanie auta w głośny sposób i wydawanie nietypowych odgłosów.

Co zrobić, jeśli turbosprężarka wysyła niepokojące sygnały?

Przede wszystkim nie należy lekceważyć żadnych objawów, które wcześniej nie występowały. Nie zaleca się podejmowania prób samodzielnej naprawy. Każdą nieprawidłowość najlepiej skonsultować z profesjonalistą, który ustali właściwy tok działania. Popularną metodą jest obecnie regeneracja turbosprężarek, która polega na naprawie urządzenia przy wykorzystaniu nowych elementów. Warto zauważyć, że wielu awarii turbosprężarek można pozbyć się właśnie w procesie regeneracji. Regenerację turbosprężarek powinna przeprowadzać profesjonalna firma, aby mieć pewność, że problem został skutecznie rozwiązany.

Eksploatacja i regeneracja turbosprężarki samochodowej
Oceń ten wpis

Podziel się!

Może Ci się spodobać...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *