Zastosowanie i rodzaje łańcuchów napędowych

thumb image

Jak sama nazwa wskazuje łańcuchy napędowe stanowią najpopularniejszy i najskuteczniejszy środek przenoszenia napędu. Największą zaletą tytułowych elementów jest ich uniwersalność. Łańcuchy napędowe znajdują bowiem zastosowanie w większości gałęzi współczesnego przemysłu. Podstawowym kryterium jest w przypadku owych elementów trwałość, która przyczynia się do bezawaryjności. Łańcuchy napędowe różnią się ze sobą ze względu na budowę oraz zastosowanie. Do głównych wariantów zaliczamy łańcuchy drabinkowe, łańcuchy płytkowe oraz łańcuchy pierścieniowe.

Łańcuchy drabinkowe

Łańcuchy drabinkowe używane są pod postacią cięgieł w łańcuchowych przekładniach. Do najpopularniejszych zaliczamy łańcuchy sworzniowe składające się z płytek wewnętrznych luźno osadzonych na sworzniach czopa oraz płytek zewnętrznych ulokowanych na wcisku. Łańcuchy tulejkowe z kolei używane są w maszynach wolnobieżnych ze względu na charakterystyczną budowę opiewającą w płytki, sworznie oraz tulejki. Konkretyzując – na wspomnianym sworzniu usytuowana jest obrotowa tulejka hartowana – płytki wewnętrzne w tym przypadku osadzone są właśnie na niej, zaś zewnętrzne – bezpośrednio na sworzniu. Ostatnim wariantem łańcuchów drabinkowych są łańcuchy rolkowe odznaczające się ogromną trwałością. Ich konstrukcja składa się z ogniw wewnętrznych i zewnętrznych ulokowanych w sposób naprzemienny. Konstrukcja zawiera ponadto rolkę dodatkową, która krąży względem sworznia na którym znajduje się tulejka. Cechą szczególną owego wariantu jest szerokie zastosowanie – m.in. w urządzeniach przemysłowych, maszynach rolniczych oraz w transporcie.

Łańcuchy płytkowe

Jak sama nazwa wskazuje łańcuchy napędowe – płytkowe zbudowane są z niezwykle cienkich, stalowych płytek, które to w sposób przegubowy połączone są ze sworzniem. W konsekwencji owej konstrukcji znajdują zastosowanie pod postacią cięgien nośnych w mechanizmach wózków jezdniowych. Łańcuchy płytkowe dzielimy ze względu na rodzaj konstrukcji – łańcuchy prostobieżne oraz skrętne. Te warianty stosowane są przede wszystkim w przenośnikach transportowych oraz buforowych.

Łańcuchy pierścieniowe

Łańcuchy pierścieniowe pomimo niewielkiej popularności charakteryzują się bardzo szerokim zastosowaniem. Łańcuchy napędowe – pierścieniowe nazywane są również ogniwowymi. Stosuje się je przede wszystkim we wciągnikach łańcuchowych i zawiesiach. Stosowane są także jako wiązadła do ciężkich ładunków oraz spoiwa elementów metalowych i im podobnych.

Z szerokim wyborem najwyższej jakości łańcuchów napędowych mogą Państwo zapoznać się pod adresem: http://naped-lancuchowy.pl

Zastosowanie i rodzaje łańcuchów napędowych
Oceń ten wpis

Podziel się!

Może Ci się spodobać...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *